مرکز علمی کاربردی آموزشهای شهروندی شهر تهران

 
    
روابط انسانی و مشارکت اجتماعی از جمله ارکان زندگی و حیات انسان ها به شمار می رود. اهمیت این امر تا آنجاست که به جرات می توان گفت انسان ها بدون روابط و مشارکت اجتماعی به هیچ یک از اهداف خود دست نمی یابند، به هیچ موفقیتی نمی رسند، بلکه زندگی روزمره آنان نیز مختل می گردد.

 

 

امروزه این حقیقت برای همگان آشکار و قطعی گشته است که یک نظام، یک جامعه، یک مجموعه و حتی یک خانواده برای رسیدن به اهداف و مقاصد خود حتما" باید با یگدیگر مشارکت داشته و در سیر خود با تعاون و همیاری حرکت کنند. مشارکت و همکاری ارزش ها و روابط انسانی و اجتماعی را تقویت کرده، محبت و صمیمیت میان آنها را فزونی بخشیده و راه سخت و سنگلاخ انسانها را هموار و راحت می سازد، این امر امروز بعد از گذشت تقریبا" سه دهه از عمر انقلاب اسلامی و محقق شدن دهها نمونه از مظاهر سیاسی و اجتماعی در جمهوری اسلامی برای مردم بسیار روشن و آشکار گردیده است.

 

مساله مذکور بخصوص آنگاه که مردم احساس می کنند مشارکت و همیاری آنها موجب کمک به انسانهای دیگر شده و یا به بهبود و ارتقای زندگی فردی و اجتماعی آنان یاری می رساند، بسیار محسوس تر است در این میان آنچه مسلم است آن است که مردم همواره در این عرصه حاضر بوده و هیچگاه کم نگذاشته اند و این مسئولانند که باید در تشویق و تقویت و کنترل و در یک سخن « مدیریت» این علاقه ها و انگیزه های مردمی و مشارکت آنان، به میدان آمده و نشان دهند که از بذل هیچگونه کمک زمینه سازی و حمایت صادقانه از مردم دریغی ندارند.

به اذعان همگان، شهرداری یکی از عرصه های مهم و ارزشمندی است که باید در این زمینه پیشگام و انگیزه بخش باشد. بدون تردید اگر مردم ارزش هایی مانند صداقت، تلاش و اخلاص را در مسئولان شهرداری مشاهده کنند، در همیاری و مشارکت خود در این ارتباط هیچ شک و تردیدی را به خود راه نخواهند داد.

اداره آموزش های شهروندی در راستای ایجاد ارتباط مستقیم با دانش آموزان و شهروندان و رویارویی آنها با فرآیندها و ظرفیت های مدیریت شهری اقدام به برگزاری برنامه های شاخص و متنوعی در هر ماه بنا به مناسبات مختلف کرده است :

این برنامه ها شامل بزرگداشت عمر خیام، زمین پاک، جشن روز معلم، محیط زیست، نقاشی روی پارچه، افطاری دانش آموزان بی بضاعت، روز بدون نایلکس،هفته وحدت، شب یلدا در خانه های اسباب بازی، مسابقه نقاشی و جمله نویسی به مناسبت اعیاد مختلف در مدارس و خانه های اسباب بازی،استقرار مبلغین روحانی در بوستان های فرا منطقه ای  و ....

ضمناً اجرای طرح شهردار مدرسه در مدارس سطح منطقه، طرح شهر در دست بچه ها، برگزاری کلاس های آموزشی در خانه های علم و زندگی از ویژه برنامه های این اداره میباشد.

لازم به ذکر است حمایت از مدارس سطح منطقه و تعامل با آموزش و پرورش تحت پوشش این اداره نیز میباشد.


حمیدرضا رحمانی